Warto wiedzieć

Drukuj stronę
Rozmiar tekstu:

SŁOWNIK TERMINÓW Z ŻYCIA LOTNISKA

AIR SIDE - strefa zastrzeżona terminalu, to obszar, gdzie znajdują się już tylko pasażerowie odlatujący. To miejsce gdzie można swobodnie czekać na swój lot, zrobić zakupy oraz posilić się

BAGAŻ KABINOWY, zwany PODRĘCZNYM– bagaż przewożony w kabinie pasażerskiej, zabierany na pokład samolotu. Szczegółowe zasady przewozu bagażu regulują bezpośrednio przepisy określane przez danego przewoźnika lotniczego. Przed odlotem należy sprawdzić aktualne zasady przewozu bagażu w linii lotniczej, takie jak: dopuszczalny rozmiar, wagę oraz ilość bagażu kabinowego. Bagaż kabinowy poddawany jest standardowej kontroli bezpieczeństwa. Dlatego warto zapoznać się z listą przedmiotów zabronionych do przewożenia w bagażu kabinowym.

BAGAŻ REJESTROWANY– bagaż podstawowy przewożony w luku bagażowym samolotu.

BOARDING CARD – przepustka na pokład samolotu, czyli karta pokładowa.

BOARDING TIME – czyli czas, w którym pasażerowie mogą wsiadać do samolotu. Od tej godziny rozpoczyna się wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu.

Business LOUNGE – specjalna, luksusowa poczekalnia dla pasażerów, którzy wykupią taką usługę.

CHECK-IN – punkt odprawy biletowo-bagażowej, czyli miejsce, gdzie przed lotem odbiera się kartę pokładową oraz nadaje się bagaż.  Odprawa biletowo-bagażowa zawsze rozpoczyna się i kończy w czasie ściśle wyznaczonym przez przewoźnika.

CHECK-IN ONLINE – odprawa za pomocą sieci Internet.  W celu oszczędności czasu, niektórzy przewoźnicy umożliwiają pasażerom samodzielne wykonanie odprawy online. Wystarczy dostęp do internetu i drukarka. Na lotnisko przyjeżdżasz już z wydrukowaną kartą pokładową, a do stanowiska check-in udają się jedynie pasażerowie, którzy chcą nadać bagaż rejestrowany.

CZARTERY – specjalne rejsy obsługiwane przez linie lotnicze, najczęściej na trasach do kurortów wakacyjnych. Miejsca w samolotach przewoźników czarterowych sprzedają zazwyczaj tour operatorzy, wraz z pełnym pakietem tj. zakwaterowaniem, wyżywieniem etc.

FLIGHT DELAYED – określenie oznaczające spóźnienie samolotu.

FLIGHT CANCELLED – określenie oznaczające odwołanie lotu.

GATE– podczas wylotu to ostatni punkt w terminalu.  Gate’y znajdują się na hali odlotów i są ponumerowanymi bramkami prowadzącymi do konkretnego samolotu.  Nie pomyl numeru!

GATE BAG– z reguły w liniach niskokosztowych, bagaż podręczny przekraczający limity  wagi lub wymiarów obowiązujące u przewoźnika, oddawany bezpośrednio przy wejściu do samolotu. Trafia do bagażnika samolotu. 

HALA ODLOTÓW – miejsce w terminalu, w którym czekamy na komunikat o wejściu na pokład samolotu. Tutaj można skorzystać z oferty sklepów, restauracji, kawiarni.

HALA PRZYLOTÓW – miejsce, do którego udajemy się tuż po przylocie i odbieramy bagaż rejestrowany.

INFANT - niemowlę, termin ten określa dziecko w wieku do dwóch lat, nie posiadające prawa do własnego miejsca w samolocie (podróżujące na kolanach rodziców) ani prawa do bagażu.

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA– tu oddajemy do prześwietlenia wszelkie, elektroniczne narzędzia, przedmioty zawierające elementy metalowe, zdejmujemy okrycie wierzchnie, nierzadko buty.  Wszystko w trosce o bezpieczeństwo podczas lotu.

KONTROLA DOKUMENTÓW – sprawdzenie paszportów przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Obowiązuje pasażerów podróżujących do Państw spoza strefy Schengen.

LAND SIDE - strefa ogólnodostępna terminalu, czyli obszar, na którym mogą  przebywać zarówno pasażerowie jak i osoby im towarzyszące. W tym miejscu Pasażer nadaje swój bagaż, odbiera kartę pokładową, a także pożegna lub przywita swoich bliskich.

OVERBOOKING – często linie lotnicze sprzedają kilka biletów więcej na rejs, niż miejsc w samolocie, gdyż zdarza się, że nie wszyscy pasażerowie stawiają się na dany lot. Overbooking ma miejsce wówczas, gdy zabraknie siedzenia dla pasażera. Jeżeli pasażer nie poleci wybranym lotem, obowiązkiem linii lotniczej jest zapewnienie miejsca na najbliższy dostępny lot.
 

UM (unaccompanied minor) – dziecko podróżujące pod opieką linii lotniczej.

PRM - Passengers with Reduced Mobility -to określenie używane w Europie dla pasażerów niepełnosprawnych i starszych częściowo niepełnosprawnych z ograniczeniami ruchowymi, intelektualnymi wynikającymi z wieku, lub innymi problemami w transporcie, które wymagają specjalnej asysty i pomocy innej niż dla pasażera całkowicie pełnosprawnego.

Strefa SCHENGEN - to obszar, na którym zniesiono kontrole graniczne. Pasażer nie przechodzi więc kontroli paszportowej. Jeśli lecisz do kraju strefy Schengen, to po odebraniu karty pokładowej, musisz już tylko przejść kontrolę bezpieczeństwa, następnie możesz przejść do wyjścia do samolotu.

STREFA NON SCHENGEN - obszar, na którym obowiązuje kontrola graniczna. Pasażerpodróżujący w ruchu non Schengen jest zobowiązany wpierw udać się do stanowisk kontroli granicznej, gdzie zostanie poddany kontroli granicznej przez funkcjonariuszy SG, a następnie kierowani są przez obsługę naziemną do samolotu.

STREFA DUTY-FREE – strefa wolnocłowa dla pasażerów podróżujących do krajów spoza Unii Europejskiej, do której trafisz po kontroli bezpieczeństwa. W znajdujących się tam sklepach można niedrogo kupić alkohol, kosmetyki, słodycze i inne artykuły znanych marek.

TIMETABLE – tablica z rozkładem lotów.