Kontrola płynów

Drukuj stronę
Rozmiar tekstu:

Od 31 stycznia 2014 r., dozwolone jest przewożenie w bagażu kabinowym, w ilości powyżej 100 ml: płynów, aerozoli i żeli przeznaczonych do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, z uwzględnieniem żywności dla niemowląt, oraz płynów, aerozoli i żeli zakupionych w porcie lotniczym lub na pokładzie statku powietrznego i zamknięte w torby zabezpieczone (STEBs), w których w widoczny sposób umieszczono odpowiedni dowód potwierdzający ich zakup.

UWAGA!!! Nadal NIE MOŻNA przewozić: napojów (woda, soki itp.), alkoholi i kosmetyków (mleczka do pielęgnacji, balsamy do ciała, perfumy, lakiery do włosów itp.), w pojemnikach większych niż 100 ml. Wymienione płyny wciąż będą podlegać dotychczasowej tradycyjnej kontroli bezpieczeństwa i muszą być ograniczone do 100 ml/pojemnik. Ilość tych pojemników nie jest jednak dowolna. Pojemniki te muszą znajdować się w jednej zamykanej, przezroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta.

NA LOTNISKU

Pasażerom, przewożącym płyny, aerozole i żele w ilości powyżej 100 ml, na Lotnisku Warszawa/Modlin dedykowane będą dwa środkowe, spośród czterech przejść kontroli bezpieczeństwa oznaczone numerami 2 i 3 , wyposażone w niezbędne urządzenia do kontroli LAGs oraz w torebki zabezpieczające STEBs.

Torebki są dostępne w specjalnie do tego przeznaczonych automatach na terenie terminala.

Jak się przygotować do kontroli bezpieczeństwa?

Przed kontrolą bezpieczeństwa wszystkie płyny, aerozole i żele należy wyjąć z bagażu kabinowego i poddać kontroli bezpieczeństwa oddzielnie od pozostałego bagażu kabinowego, w tym oddzielnie od płynów w pojemnikach do 100 ml (tych, które do tej pory można było przewozić w tej ilości).

Pasażerowie podróżujący z przesiadką.

Płyny, aerozole i żele zapakowane w specjalne torby zabezpieczone STEBs pasażerów, którzy zaplanowali podróż lotniczą z przesiadką, będą poddawane ponownej kontroli bezpieczeństwa. W przypadku podróży z przesiadkami, proszę poinformować pracownika ochrony, aby zapakował Twoje płyny, aerozole i żele w nową  torbę STEBs.

  • pdf Ulotka dot. nowych przepisów przewożenia płynów w bagażu podręcznym
    Pobierz plik (772 KB, .pdf)