Regionalne Forum Transportowe

Drukuj stronę
Rozmiar tekstu:

Od 2012 roku Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie wspólnie z ekspertami z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin bierze udział w projekcie pt.:  Niskoemisyjne Regiony Lotniskowe (D-air).

D-air jest międzynarodową inicjatywą skierowaną do władz portów lotniczych i jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozwojem lotnisk i terenów przyległych w sposób zrównoważony oraz w oparciu o nowoczesne, przyjazne dla środowiska technologie. Projekt nastawiony jest na wymianę wiedzy i doświadczeń z zakresie redukcji emisji CO2 na terenie portu lotniczego oraz organizacji transportu z/na lotnisko – optymalnego zarówno z punktu widzenia pasażerów jak i pracowników portu.  

Jednocześnie dostrzegając znaczenie współpracy pomiędzy samorządami różnego szczebla, władzami portów lotniczych, przewoźnikami, a także firmami działającymi zarówno na lotnisku jak i w jego otoczeniu, projekt przewiduje organizację Regionalnego Forów Transportowych, których celem jest nawiązanie bliższej współpracy  wspólne podejmowanie wysiłków na rzecz ograniczenia emisji CO2.

II Regionalne Forum Transportowe ma na celu zaprezentowanie dotychczasowych wyników realizacji projektu, a także przedyskutowanie zagadnień dotyczących poprawy dostępności transportowej lotniska, wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz ograniczania emisji CO2 w działalności lotniska.

W programie spotkania znalazły się m.in. tematy:

  • rozwiązania środowiskowe stosowane na lotnisku Warszawa/Modlin,
  • dostępność komunikacji do/z portu lotniczego Warszawa/Modlin – stan obecny i planowany,
  • oczekiwania plany w zakresie organizacji transportu publicznego i rozwiązań przyjaznych dla środowiska.