Podstawowe informacje

Drukuj stronę
Rozmiar tekstu:

Dnia 11 lipca 2012, decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymała Certyfikat Lotniska Użytku Publicznego i zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego.

Port Lotniczy Warszawa/Modlin to pierwsze lotnisko w Polsce stworzone z myślą o tanich liniach lotniczych i charterach. Od czerwca 2012 r. pełni rolę regionalnego lotniska użytku publicznego, komplementarnego wobec Portu Lotniczego Chopina. Lotnisko obsługuje przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu. Operacje lotnicze odbywają się 24h na dobę.

Specyfika lotniska dla tzw. tanich linii lotniczych widoczna jest w niektórych elementach infrastruktury, a zwłaszcza w terminalu, w którym nie znajdziemy poczekalni dla pasażerów biznesowych, ekskluzywnej strefy komercyjnej i gastronomicznej, czy rękawów prowadzących do samolotu.

Od 15 lipca 2012 r. w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin operuje największy przewoźnik niskokosztowy: Ryanair, obsługujący regularne pasażerskie loty międzynarodowe do 26 miast europejskich: Barcelony, Glasgow, Brukseli, Paryża, Eindhoven, Mediolanu, Liverpoolu, Sztokholmu, Budapesztu, Oslo, Londynu, Rzymu, Bolonii, Bristolu, Manchesteru, East Midlands, Frankfurtu, Dusseldorfu, Dublina, Stavanger, Bourgas, Cork, Madrytu, Doncaster, Malmo oraz Goteborga.

Dzięki decyzji o otwarciu połączeń przez tak znaczącego przewoźnika jak Ryanair, Port Lotniczy Warszawa/Modlin ma szansę stać się kluczowym węzłem komunikacyjnym w kraju. Z lotniska może korzystać każdy przewoźnik, który ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania lotów komercyjnych.

Pierwsi pasażerowie wylądowali na lotnisku Warszawa/Modlin 15 lipca 2012 o godz. 17.30 Airbusem A 320. Był to rejs nr W62467, linii WIZZAIR z Budapesztu.